21 Şubat 2011 Pazartesi

Taciz

“Kadın dekolte giyinip tahrikkar davranmış ta tacize uğramışsa iki taraf ta suçludur” diyor bir profesör… Bir bilim adamı yani! “Bir kadın vakur davranır da tacize uğrarsa o zaman erkek %100 suçlu olur”muş!
Bu söylem bile başlı başına kadınlara taciz.
Bir erkeği tahrik etmemek için nasıl giyinmek gerektiğini açıklamıyor Sn. Profesör.
Şimdi kara kara düşünmeye başladım doğrusu “nasıl giyinirsem vakur davranan kadın olurum ki?”
Hatta belki de bu konuda da yurdum erkekleri arasında bir referandum yapılmalı. Nasılsa artık en temel yasalar hakkında karar verecek kadar yetkinleştik millet olarak. Ve ne mutlu ki bizim toplum olarak verdiğimiz kararlara güvenen(!) bir iktidar var.
Hatta bu referanduma yeni maddeler de ekleyelim.
Söz konusu kadınsa eğer, küçüğü büyüğü olmamalı hatta! Birkaç yıl önce bir çocuk tacizcisinin “nasılsa büyüyüp kadın olmayacaklar mı” dediğini gazetelerde okuduğumda kanımın donduğunu hatırlıyorum. Bu durumda kız çocuklarını minicik eteklerle gezdiren anne babalar da en az tacizci kadar suçlu demek ki!
Örneğin kapısını üç kez kilitlemeyen, evine alarm taktırmayan ev sahibi de hırsızı tahrik ediyor sayılsın ve hırsız kadar suçlu kabul edilsin!
E bir koca karısını durduk yerde mi dövüyor? Kimbilir ne yaptı, nasıl tahrik etti ki yedi dayağı demi? Bence bunun da referandumda yeri olmalı!
Kalabalık caddelerde çantasının fermuarını kapatmadan, içindeki cüzdanı göstere göstere gezen kadınlar varsa kapkaççı ne yapsın. Bence kapkaççının suçuna ortak olmalılar!
Bence her fırsatta nasihat vermeye bayılan büyüklerimiz çıksınlar televizyona ve bize bir an önce, bu açıklamalardan cesaret alan tacizciler hepimizi mağdurluktan zanlılığa dönüştürmeden nasıl giyinmemizin uygun olacağını açıklasınlar. Açıklasınlar ki biz de nasıl giyineceğiz, nerelere gidip nerelerde dolaşmayacağız bilelim!
Eskiden evrensel insan haklarına aykırı düşüncelere sahip olanlar, çağdaş yaşamı tehlike olarak görenler bu kadar rahat konuşamazlardı. Şimdi bu cesareti nasıl ve kimlerden alıyorlar acaba?


Gülbin DEMİRHAN

1 yorum:

Begonvilli Ev dedi ki...

Gülbin Hanım çok güzel dile getirmiş..